Regulamin_konkursu_Międzynarodowa_Zakładka.pdf
GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
w roku szkolnym 2023/2024
PONIEDZIAŁEK 7.50 - 14.00
WTOREK 7.50 - 14.00
ŚRODA 7.50 – 13.50
CZWARTEK 7.50 - 14.00
PIĄTEK 7.50 – 13.55
WARTO CZYTAĆ
- propozycja 10
Bliźnięta Noah i Jude od zawsze stanowiły jedność. Byli utalentowani artystycznie, łączyła ich miłość do sztuki, mieli niepohamowaną wyobraźnię i... skomplikowane charaktery. Ona – zbuntowana, odważna, popularna, ale niedoceniana przez matkę. On – uczuciowy, skryty, nieumiejący dopasować się do oczekiwań ojca. Oboje wyjątkowi. Oboje tak samo pragnący miłości i akceptacji.
Z czasem zazdrość, niepewność, strach i niedopowiedzenia piętrzą się i tworzą między rodzeństwem mur. Jedno rozdarte serce pociąga za sobą kolejne – Jude rani brata, a Noah ukochanego. Czy dotarcie do momentu, w którym coś rozdzieliło brata i siostrę, pozwoli im ponownie stać się jednością?
„Oddam ci słońce” to coś więcej niż historia o twórczym rodzeństwie, o nastolatkach pełnych gniewu i niezrozumienia. To także opowieść o tym, jak odnaleźć własną tożsamość, dojrzeć, nauczyć się kochać – także samego siebie.
- propozycja 9
Dorota Terakowska –„Poczwarka”
Adam i Ewa są – można rzec – doskonałym małżeństwem. Ona ma bardzo dobry zawód, on wielkie szanse na otrzymanie stanowiska szefa firmy. Zarabiają doskonale, mają własny dom, trochę ponad trzydzieści lat i – zgodnie z planem, jaki dawno temu ustalili – oczekują teraz tylko dziecka. Wszystko jak do tej pory przebiega zgodnie z planem.
Chcą wysłać je do najlepszej szkoły, zapewnić mu wszechstronne wykształcenie, zafundować lekcje tańca i muzyki. Wszystko po to, by było szczęśliwe i „godne” tak wspaniałych rodziców. Tymczasem pojawia się ONA. Tytułowa „poczwarka” – dziecko z mongolizmem – zespołem Downa.
Dalszą historię możecie poznać po przeczytaniu książki.
- propozycja 8
Znamy już wiele książek Lucy Montgomery, ale ta jedna jest z bardziej magicznych pozycji.
Emilka, obdarzona przez Montgomery wielką wyobraźnią i wrażliwością, doświadcza mnóstwa dziwnych przeżyć, pięknych, tragicznych, jak i nieokreślonych pod tym względem. Na co dzień styka się z interesującymi tradycjami i zabobonami, stereotypowymi opiniami na temat rodów zamieszkujących Wyspę Księcia Edwarda, niezwykłymi historiami rodzinnymi. W szkole doświadcza mnóstwa upokorzeń, których niewątpliwie by uniknęła, nie będąc naznaczona artystycznym temperamentem. Wszystkie swoje przeżycia opisuje w listach do taty, adresowanych ku "Drodze do Nieba", co daje jej autentyczne poczucie bliskości z ojcem. Każde słowo i każda myśl zapisana lub wypowiedziana w głowie Emilki uwalnia ją od bólu i zawsze nabiera realistycznych wymiarów.
- propozycja 7
Justyna Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”
Gdy przychodzi czas na pranie, skarpetki już dobrze wiedzą, że to ich czas na wielką przygodę. Przez dziurę pod pralką uciekają w świat pełen fascynacji i możliwości, i każda z nich wybiera dla siebie inne życie. Te przygody uczą i wzruszają, a znajdzie się w nich miejsce także dla jednej skarpetki, która po wielu wojażach wybiera powrót do domu, gdzie jest jej najlepiej w świecie.
Książka przepięknie zilustrowana, pokazuje dzieciom, że niektóre z naszych wyborów mogą czasem wydawać się niezrozumiałe, że każdy z nas może mieć inny plan na życie i być lepszym w jednej dziedzinie. Maluchy dowiadują się także, że czasem przychodzi czas zaryzykować, by dowiedzieć się o sobie nieco więcej i aby znaleźć dla siebie szczęście w tym wielkim świecie. Ponadto „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to jedna z najlepszych, książkowych przygód, które dzieciaki po prostu uwielbiają. Pobudza ona wyobraźnię, zmusza do zastanowienia i daje wiele radości, przysparzając o dużą dawkę spontanicznego śmiechu, rozpromieniając dziecięce buźki. Jest to pozycja zdecydowanie dla najmłodszych czytelników, którym trzeba jeszcze nieco pomóc w czytaniu. Także nieco starsze dzieci z chęcią przeżyją tak fantastyczną przygodę i same odkryją to, gdzie wędrują skarpetki podczas prania.
- propozycja 6
Dzisiaj przygotowałam książkę o Polsce – podejmującą w sposób dostosowany do dzieci temat patriotyzmu jak również zbiór informacji dotyczących naszego kraju.
„KTO TY JESTEŚ?”
Tekst: Joanna Olech; Ilustracje: Edgar Bąk
Autorka mówi o potocznym znaczeniu słowa patriotyzm, stara się wpoić czytelnikowi postawę dobrego, zaangażowanego, dbającego o swoje otoczenie człowieka. Patriota to taka osoba, która wykonuje drobne, codzienne akty współodpowiedzialności za kraj jak np.: nakarmienie ptaków zimą czy powiedzenie słowa przepraszam w stosunku do drugiej osoby.
Tekst Joanny Olech odwołuje się do idei społeczeństwa obywatelskiego, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji, wolontariatu i zaangażowania na rzecz kraju. Ilustracje Edgara Bąka prowokują do dyskusji dziecka z dorosłym nie tylko o patriotyzmie.
- propozycja 5
Martynka. Księga przygód
Gilbert DelahayeMartynka od pokoleń wzrusza, bawi i uczy. Pełne uroku realistyczne ilustracje, mądre przesłanie oraz teksty, do których czytelnicy chcą wracać i wracać. Świat Martynki to przestrzeń pozytywnych emocji, przyjaźni, wzajemnej pomocy. Bohaterowie wspólnie radzą sobie z problemami, zawsze zmierzając do szczęśliwego zakończenia. Radość, współpraca, odkrywanie świata, szacunek dla innych - to wartości, których uczą opowiadania o sympatycznej dziewczynce i jej bliskich.
10 opowiadań- propozycja 4
„Gorzka czekolada i inne opowiadania o wartościach”
Autorzy: Paweł Beręsewicz, Wojciech Cesarz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Katarzyna Terechowicz.
Zbiór opowiadań dla młodzieży w wieku 11-15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata…
Niewiele jest książek tak poważnie traktujących młodego czytelnika. Znakomicie napisana, świetnie zilustrowana – śmieszy i wzrusza, rozczula i skłania do refleksji, prowokuje do sporów i dyskusji.
W tych opowiadaniach znajdą też swoje portrety sami dorośli – czasem (jak w „Rajskim ptaku”) ostro zarysowane. I świat, który w tym wieku ocenia się może najsurowiej, ale jakże szczerze.
- propozycja 3
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Warto przybliżyć dzieciom różne opowieści o zajączkach i tradycjach wielkanocnych.
Książeczka Elżbiety Zubrzyckiej „O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów” opowiada o zajączku, który urodził się mały i strachliwy. A że był wolniejszy niż inni, wyśmiewali się z niego przyjaciele i rodzeństwo. Niezdara czuł się osamotniony aż do dnia, w którym poznał miłą Pusię - łabędzie dziecko mieszkające na jeziorze. Wspólnym zabawom przyjaciół nie było końca, aż pewnego mroźnego dnia wydarzyło się coś przerażającego, na zawsze odmieniając życie zajączka... Oto pełna akcji opowieść o wielkim strachu, przyjaźni, odwadze i zrozumieniu. Z tej książeczki dzieci dowiedzą się, że warto biegać, ćwiczyć i nie bać się, nawet jeśli strach wydaje się nie do pokonania. To także pouczająca historia o urokach odkrywania wielkiego świata i o tym, że trzeba słuchać mądrych rodziców, a przede wszystkim - wierzyć w siebie.
Można ją odsłuchać na youtube.com
- propozycja 2
W "Wielkiej księdze uczuć" Grzegorza Kasdepki znalazły się historie między innymi o tęsknocie, wstydzie, pogardzie, zazdrości, miłości, nienawiści, uczciwości, szacunku, odwadze, współczuciu, strachu, poczuciu winy, a także o tym, skąd się biorą dzieci. Na końcu każdego opowiadania znajdują się praktyczne rady dla dzieci i dorosłych.
Dzięki tej książce żadne uczucia i wartości nie będą Wam już straszne!„Wielką księgę uczuć- Strach” czyta Natalia Wieciech na youtube.com.
- propozycja 1
Książeczka „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia została skierowana przede wszystkim do dzieci. To właśnie z myślą o nich – w sposób barwny i zabawny – zostały przedstawione prawdy, które mają zastosowanie w codziennym życiu. Znane wyrażenia oraz zasady savoir-vivru, doskonale wskazują na konieczność znajomości obowiązujących zwyczajów, form towarzyskich oraz reguł grzecznościowych.
Książka uczy, wychowuje i bawi. Uczy odpowiedzialności za kogoś, kim należy się zaopiekować. Wychowuje do świadomego podejmowania obowiązków, wynikających z pełnej różnorodnych wrażeń codzienności. Bawi, dzięki sympatycznym psotom ciekawskiego pręgowanego łobuziaka z plamką na nosie. Z lektury z powodzeniem mogą również skorzystać rodzice i wychowawcy, ich bowiem celem jest kształtowanie młodego człowieka, który w przyszłości sam będzie stawiał czoła przeciwnościom. Lektura jest warta polecenia.
Zalety czytania książek:
- Wzbogacanie słownictwa
- Zdobywanie wiedzy i wiadomości o świecie
- Rozwijanie fantazji
- Książka bawi, motywuje, uświadamia
- Pobudzanie do myślenia
- Kształtowanie moralności
- Lepsze zrozumienie otaczającej nas rzeczywistości
- Uczenie się tolerowania odmienności
- Przezwyciężanie trudów samotności - książka może być naszym przyjacielem
- Poznawanie swojego dziedzictwa kulturowego
- Budowanie silnych więzi miedzy pokoleniami
- Zachowanie mózgu w dobrej kondycji przez długie lata