• Garść historii

• Jesteśmy ogniwem historii długiego łańcucha zdarzeń, którego początek kryje się gdzieś w bardzo odległych czasach, koniec ginie w mroku nieznanego.

Dr W. Aleksandrowicz pisze, że w Stężycy uczono czytania, pisania i religii już przed rokiem 1773. Wówczas nauczycielami byli miejscowi księża, a później funkcję tę przyjął organista Szymon Gustkowski.

Początki zorganizowanej szkoły opisuje w kronice nauczyciel Neuman. Dochodzi do wniosku, że szkoła została prawdopodobnie zorganizowana w okresie 1818-1819 i wiąże to z faktem likwidacji przez władzę pruskie szpitala parafialnego, którego budynek przystosowano na potrzeby szkoły i nauczyciela. Pierwszym nauczycielem w tej szkole był Kutzmer z zawodu krawiec. Natomiast pierwszym kwalifikowanym nauczycielem w Stężycy był absolwent seminarium nauczycielskiego-Jerzy Krefft. Do obwodu szkolnego w latach 1825-74 należały miejscowości i osady: majątek Stężyca Szlachecka wraz z Malborkiem, wieś Stężyca Królewska, majątek Żuromino i wieś Stężycka Huta.

8 marca 1975 roku wmurowano akt erekcyjny pod budowę Zbiorczej Szkoły Gminnej i Ośrodka Zdrowia w Stężycy.

23 sierpnia 1976 roku został oddany do użytku nowy budynek szkolny.

Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy tworzą:

• Przedszkole "Smerfy",
          • Szkoła Podstawowa z oddziałami mistrzostwa sportowego,
          • Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

W ZKiW w Stężycy pracuje 72 nauczycieli oraz 22 pracowników administracji i obsługi. W szkole uczy się 598 uczniów. Do  przedszkola „SMERFY” uczęszcza 127 dzieci. Szkoła wyposażona jest w nowoczesne izby lekcyjne i sale przedszkolne. Zajęcia sportowe odbywają się w sali gimnastycznej, hali widowiskowo-sportowej, siłowni oraz na kompleksie boisk. Dzieci korzystają również z placu zabaw i  parku przy szkole.

• Dzień Chłopaka w internacie
    • wycieczka 5c