• „SZKOŁA PAMIĘTA”

• 04.11.2019 22:44
      • Przełom października i listopada to czas pamięci o tych, którzy odeszli.
      • Co roku w tym czasie uczniowie z nauczycielami odwiedzają miejscowy cmentarz, porządkują opuszczone nagrobki, zapalają znicze, rozmawiają o tych, którzy odeszli, którym tak wiele zawdzięczamy. Harcerze porządkują miejsca pamięci narodowej w Czystej Wodzie i Stężycy.

A także:

W dniu 30 października br.uczniowie z kl.V b uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego  i dzieci z klas zerowych wraz z wychowawcami wybrali się na  miejscowy cmentarz  i pod  pomnik ,,Gryfa Kaszubskiego”. Okres  przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienia tych, którzy odeszli, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych.

Wyprawę poprzedziła rozmowa o  odpowiednim zachowaniu się na cmentarzu. Przy pomniku uczniowie z kl.Vb odczytali wiersz Henryka Hewelta  pt. ,,Dzén Zôdëszny”, zapalili znicz. Minutą ciszy wszyscy uczcili pamięć poległych partyzantów. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza zatrzymaliśmy się przy grobie byłego proboszcza ks. Konrada Lubińskiego, by zapalić znicz.

Wizyta na cmentarzu i w miejscu pamięci narodowej była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiadomości na temat przeszłości naszej ojczyzny.