• MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

• 21.11.2020 16:05
      • 20 listopada jest Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. To dzień, który kieruje uwagę wszystkich na dzieci i ich prawa.
      • W tym roku mija 31 rocznica uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu traktującego o prawach dziecka – Konwencji Praw Dziecka. Warto podkreślić, że inicjatorem powstania Konwencji była Polska i nasz kraj, jako pierwszy, przedłożył jej projekt, a po dzień dzisiejszy Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym dokumentem podnoszącym kwestie praw człowieka.

Strażnikiem Konwencji jest UNICEF, którego symbolem jest barwa niebieska. W związku ze wspomnianą rocznicą, organizacja zachęcała wszystkich do wspólnego świętowania, a widocznym znakiem zaangażowania miało być zaakcentowanie tego dnia w swoim ubiorze niebieskiego koloru.

Obchody tego dnia, mają być impulsem do podejmowania aktywności w zakresie upowszechniania praw dziecka, zarówno wśród najmłodszych obywateli jak i dorosłych. Szczególną uwagę poświęca się informowaniu dzieci i młodzieży, o tym jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Podkreśla się także ogromną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

Pamiętajmy, dziecko to też człowiek, tylko mały:)