• O STANISŁAWIE MONIUSZCE W STĘŻYCY

• 28.11.2019 10:51
      • Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Stanisława Moniuszki. Właśnie ten wybitny kompozytor, twórca opery narodowej był bohaterem XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu „Polacy, których poznać warto” zorganizowanego tradycyjnie pod patronatem Wójta Gminy w szkole w Stężycy.

• Finał odbył się 27 listopada 2019r. Zmagania uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: klasy IV-VI i VII-VIII SP oceniało jury w składzie: prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku prof. dr hab. Ryszard Minkiewicz, absolwenci tej uczelni: Klaudia Cieszyńska – klarnecistka, Filip Cieszyński –  dyrygent, kompozytor, organista oraz Paweł Ruszkowski – wokalista, instrumentalista związany z polską piosenką poetycką.

Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się wiedzą o życiu Stanisława Moniuszki, a także znajomością jego utworów.

Po dwóch etapach (pisemnym i ustnym) najlepsi okazali się:

w kategorii klas IV-VI

I miejsce - Maria Tarańczuk Katolicka Szkoła Podstawowa w Kartuzach;

II miejsce – Paulina Węsierska Szkoła Podstawowa w Klukowej Hucie;

III miejsce – Piotr Malotka-Trzebiatowski Szkoła Podstawowa w Podjazach;

IV miejsce – Krystian Lepak Szkoła Podstawowa w Stężycy;

V miejsce – Amelia Baske Szkoła Podstawowa w Podjazach;

w kategorii klas VII – VIII

I miejsce – Maciej Malotka – Trzebiatowski Szkoła Podstawowa w Podjazach;

II miejsce – Natalia Brzozowska Szkoła Podstawowa w Szymbarku;

III miejsce – Weronika Węsierska Szkoła Podstawowa w Stężycy;

IV miejsce – Karolina Jereczek Szkoła Podstawowa w Węsiorach;

V miejsce – Sandra Gulatowska w Klukowej Hucie.

Zwycięzcy otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe upominki ufundowane przez Wójta Gminy Stężyca Tomasza Brzoskowskiego, którego reprezentowała Urszula Ziomkowska – inspektor  ds. oświaty.

Zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie, mieli przyjemność wysłuchać koncertu utworów Stanisława Moniuszki  w wykonaniu Klaudii i Filipa Cieszyńskich, a także wykładu prof. Ryszarda Minkiewicza poświęconego operze, szczególnie dziełu „Straszny dwór” i jego różnym realizacjom scenicznym. Profesor podkreślił, że na uznanie zasługuje inicjatywa zorganizowania konkursu  o Stanisławie Moniuszce, wyraził podziw dla wiedzy jego uczestników; na ręce dyrektor Lucyny Kerlin złożył podziękowania za organizację przedsięwzięcia i miłą atmosferę.

Dobrze, że młodzi Polacy w dobie Internetu znajdują czas na lekturę książek, chcą i potrafią zachwycić się muzyką wybitnego XIX - wiecznego polskiego kompozytora.