• Wycieczka do Piaśnicy – Mechowa – Pucka – Wejherowa
      • Wycieczka do Piaśnicy – Mechowa – Pucka – Wejherowa

      • 27.09.2021 21:27
      •  

             W dniach 23-24 września 2021r. dzieci, które uczęszczają  na naukę języka kaszubskiego z klas IV-VIII wzięły udział w wycieczce do Piaśnicy, Mechowa, Pucka i Wejherowa. 
      • Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od lasów Piaśnickich. To miejsce największej zbrodni ludobójstwa w województwie pomorskim. Ten leśny cmentarz nazywany jest Kaszubską Golgotą, a także „drugim Katyniem”. Uczniowie mieli okazję poznać historię związaną z II wojną światową,  uzmysłowić sobie potęgę tamtejszej ludzkiej tragedii  i oddać hołd ofiarom pomordowanym podczas II wojny światowej. Odwiedzili symboliczną mogiłę błogosławionej siostry Alicji Kotowskiej. Udali się
        do masowych mogił oraz kaplicy.  

           Krzewienie pamięci o tych wydarzeniach, a tym samym rozbudzanie świadomości historycznej wśród uczniów jest niezwykle ważnym aspektem wychowania młodego człowieka, ponieważ buduje poczucie przynależności i tożsamości narodowej.

           Kolejnym punktem była krótka wizyta w Mechowie – w jaskiniach  z piaskowca zwanych „Grotami Mechowskimi”. Mają one unikatowy charakter i są osobliwością geologiczną chronioną jako pomnik przyrody.

        W piątek udaliśmy się do Pucka gdzie zwiedziliśmy  wiele  ciekawych miejsc  tak bardzo wpisanych w historię i kulturę Kaszubów.  Pierwszym, a zarazem jednym 
        z najważniejszych miejsc w Pucku  jest przepiękny port rybacki. Zarówno jego urok, jak i historia, zrobiła  na wielu  z nas wrażenie. Nie można było  również pominąć pomnika generała Józefa Hallera oraz słupka zaślubinowego, ustawionego 101 lat temu
        na pamiątkę zaślubin Polski z Morzem. Kolejnym punktem był kościół farny św. Piotra i Pawła z XIV-XV stulecia to najcenniejszy zabytek miasta. Wnętrze posiada piękny wystrój z wyróżniającym się XVIII-wiecznym ołtarzem głównym oraz kaplicą Wejherów.  Co roku w odpust św. Piotra i Pawła przypływają swoimi łodziami do puckiej fary Kaszubi z całego Półwyspu Helskiego. Następnie nasze  kroki skierowaliśmy oczywiście w kierunku starego rynku, w Pucku. W ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowany, stanowi dziś wizytówkę miasta. Ozdobą placu jest neogotycki ratusz oraz kamieniczki z XVIII- XIX w.

            Z Pucka autokarem pojechaliśmy do ostatniego punktu wycieczki – Wejherowa.    Przewodnik  poprowadził nas   po mieście "Szklakiem kaszubskich nut"  to trasa wejherowskimi uliczkami, ukazująca zabytki i piękne miejsca  miasta. Po drodze zobaczyliśmy m.in. Kościół św. Anny, Stary Rynek z pomnikiem Jakuba Wejhera, Ratusz Miejski Park, Filharmonię Kaszubską, Kalwarię Wejherowską czy Amfiteatr.

            Wycieczka była bardzo ciekawa i przyjemna, jesteśmy  bardzo zadowoleni z wyjazdu, chociaż nieco zmęczeni i oszołomieni natłokiem wrażeń. Przywieźliśmy z niej    ciekawe doświadczenia i wspomnienia, których  nie zapomnimy do końca życia .

         

      • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych