• SZKOŁA PAMIĘTA

• 05.11.2021 08:31
      • Cmentarze wiele mówią o przeszłości.

Kto chce się dowiedzieć czegoś o historii, musi zacząć od cmentarzy.

[ Arno Surmiński]

• W ramach projektu Mały Patriota  uczniowie z klasy  6b i 7b wzięli w akcji Szkoła pamięta. Głównym celem tej akcji było upamiętnienie naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w  historii lokalnej i narodowej,  zwłaszcza walczących w obronie ojczyzny. Odwiedzili  miejsca pamięci narodowej: Pomnik w Czystej Wodzie - Pamięci Ofiar  Faszyzmu, Pomnik Gryfa Kaszubskiego oraz cmentarz parafialny a  na nim groby księży pracujących w naszej parafii, groby osób zasłużonych dla  Stężycy  a zwłaszcza Pana   Lucjana Lubińskiego  kierownika  szkoły w latach 70, Pana  Klemensa Bronka współzałożyciela  Tajnej Organizacji  Wojskowej Gryf Kaszubski. Złożyli samodzielnie wykonane  wianuszki oraz zapalili znicze wspominając przy tym swoich bliskich zmarłych, pomodlili się za poległych w obronie Ojczyzny.

Ogromnie cieszy fakt, że młodzież bardzo chętnie wzięła udział w akcji. Uczniowie wykazali się ofiarnością, przygotowując wianki i poświęcając czas na tę szlachetną inicjatywę.

Dla dzieci była to ważna lekcja historii, patriotyzmu oraz wychowania wartości obywatelskich.  Poznali historie wielu wybitnych i ciekawych osób związanych z naszym regionem.  Miejsca, które odwiedziliśmy, mamy nadzieję, że na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów.